Az Agro Electro blogja
A medvék egyre gyakrabban vannak jelen az emberek által lakott helyeken. Ez különösen a hegyvidéki lakók számára fontos, mivel a medvék urbanizációja jelentős hatással van az emberek és a háziállatok biztonságára.
A háziállatok és a haszonállatok tekintetében a medvék komoly kockázatot jelentenek, garázdálkodásuk során szétkergetik, vagy megölik a háziálatokat. Egy villanypásztor rendszer hatékony védelmet nyújt a portyázó medvék ellen – távol tarthatók a lakott területektől, esztenáktól és méhészetektől.
A meglévő épületek, kerítések, védelmi célokból könnyűszerrel kiegészíthetők villanypásztor rendszerrel. Ebben a bejegyzésben különféle információkkal és tanácsokkal szolgálunk az épületek és kerítések villanypásztor zsinórral való kiegészítésére.
Ebben a bejegyzésben bemutatjuk egy általános villanypásztorrendszer fő elemeit, valamint ezeknek az elemeknek a fontos paramétereit.
A villanypásztorrendszer alapvető működési elve a kellemetlen magasfeszültségű áramütés pszichikai hatásán alapul – az első egy-két áramütést követően az állatok tisztes távolságot tartanak a vezetékektől.
Létezik egy pár technika, ami a villanypásztor rendszerek építése során egyáltalán nem ajánlott. Ebben a bejegyzésben felhívjuk a figyelmet ezekre és biztos megoldásokat javasolunk a helyükbe.
Egy villanypásztor négy típusú vezetékkel építhető meg: zsinór, kötél, szalag és drót.
A legmegfelelőbb vezetéktípust több szempont figyelembevételével lehet megválasztani:
A kerítés végleges hossza – a hosszú kerítések számára a kis ellenállású vezetékek alkalmasak.
A bekerített, vagy távol tartott állatfajták szerint – itt figyelembe kell venni a vezeték szakítószilárdságát és láthatóságát egyaránt.
A kerítés használatának ideje szerint – ideiglenes, vagy pedig permanens kerítésről van-e szó. Ha a kerítés csupán egy szezont kell kitartson egy adott helyen, ideiglenesnek számít.
A jelen útmutató villanypásztor zsinórral épített rendszert mutat be, viszont a technikák és szabályok érvényesek a kötéllel, vagy szalaggal épített rendszerekre is.
Egy korszerű villanypásztorrendszer megépítése könnyűszerrel kivitelezhető egyszerű barkácsszerszámokkal és alapvető barkácsismeretekkel, így nem feltétlenül szükséges speciális szaktudás és professzionális szerszámkészlet.
Habár az építés során gyakran szükséges improvizálni a hely adta lehetőségek szerint, ajánlott, hogy minden esetben a villanypásztorrendszerek számára kialakított vezetékeket, szigetelőket és csatlakozókat használja, elsősorban a garantált hosszú idejű működés érdekében, másodsorban a gyakorlat azt mutatja, hogy a célszerűen kialakított alkatrészek beszerzése hosszú távon sokkal kifizetődőbb.
Mielőtt elkezdené a villanypásztor építését, lehetőleg a helyszínen tervezze meg egy papíron a rendszert. Ez segít a szükséges alkatrészek és anyagmennyiségek pontos megállapításában.
Készítettünk egy rövid bemutató videót a villanypásztor készülékek gyártási folyamatáról mivel sokan nem hiszik, hogy mi gyártjuk a készülékeket és nem csak forgalmazzuk, ahogyan azt a legtöbb cég teszi.
A villanypásztorrendszer kimondottan az állatok kordában tartására, vagy távol tartására alkalmas építmény. Megkülönböztetjük az ideiglenes és permanens kialakítású rendszereket — a permanens rendszereket hosszú távú (több éves) használatra szánjuk, míg az ideiglenes rendszerek csupán hetekig, vagy hónapokig kell működjenek egy adott helyszínen.
Milyen távolságra kell elhelyezni a kerítést alkotó oszlopokat, karókat? Továbbá milyen magasságban kell elhelyezni a kerítést alkotó vezetéksorokat?
Ezen útmutató alapján könnyűszerrel megtalálja a fenti kérdésekre a válaszokat.
A villanypásztor készülék kb. másodpercenként magasfeszültségű impulzusokat bocsát ki, ez a működésének az alapelve. Ezeknek az impulzusoknak a feszültsége 6.000-10.000 V, a készülék típusától függően. Továbbá, az impulzusok fontos paramétere az impulzusenergia, amit Joule-ban fejeznek ki. Az impulzusok feszültsége és energiája határozza meg együttesen a villanypásztor hatékonyságát. A vezeték ellenállása miatt az impulzusok feszültsége és energiája egyaránt csökken, tehát a kerítés maximális hossza korlátozott a vezeték ellenállásának függvényében.
A villanypásztor rendszerek háziállatok bekerítésére, vagy pedig vadállatok távoltartására használhatók. Háziállatok esetében eredményesen használhatók lovak, tehenek, juhok, kecskék, sertések, kutyák, stb. kordában tartására, azaz nagy- és középtermetű állatok számára.