A meglévő épületek, kerítések, védelmi célokból könnyűszerrel kiegészíthetők villanypásztor rendszerrel. Ebben a bejegyzésben különféle információkkal és tanácsokkal szolgálunk az épületek és kerítések villanypásztor zsinórral való kiegészítésére.
1. Kerítések kiegészítése villanypásztor rendszerrel
A meglévő kerítések nem minden esetben biztosítanak védelmet az állatok behatolására, vagy elszabadulására. Íme egy pár jól ismert eset:
A kutyák behatolása, vagy szökése a kerítés alatt, ásás által.
A kutyák, vagy egyéb állatok behatolása, vagy szökése a kerítés fölött, mászás, kapaszkodás által.
Vadállatok behatolása – rókák, vaddisznók, őzek, vagy akár medvék garázdálkodása.
A kerítések kiegészítése villanypásztor rendszerrel hatékony megoldás. Két fő módszer ismert a szigetelők kerítésen való rögzítésére:
Hosszú szigetelők szerelése a meglévő oszlopokra.
Több szigetelő szerelése egy lécre, majd a léc rögzítése a meglévő oszlopokra, vagy akár a kerítésre.
Hosszú szigetelők szerelése oszlopokra
A hosszú szigetelők (termékkódok 0139, 0123, 0123-2 és 0141) biztosítják a vezeték kellő távolságtartását a kerítés többi elemétől, ezáltal jelentősen csökken a rövidzárlat kialakulása, ami a villanypásztor rendszer hatékonyságát csökkenti.
Természetesen rövid szigetelők is alkalmazhatók, de csak abban az esetben, ha a kerítés kellőképpen sík felületű, így garantált, hogy a vezeték nem ér hozzá.
Kétféle módszer alkalmazható a rövid/hosszú szigetelők rögzítésére:
Facsavaros rögzítés. Ezek a szigetelők puha anyagba (fa, műanyag) hajthatók. A behajtás előtt az anyagot mindenképpen elő kell fúrni, ellenkező esetben hasadhat, vagy pedig a szigetelő torzulhat, vagy akár el is törhet a becsavarás során.
Metrikus csavarral való rögzítés. Ezek a szigetelők M6-os szárral rendelkeznek, a rögzítés Ø6-os lyukba, M6-os anyával történik. A módszer alkalmazásához a szigetelő szára át kell érje a tartószerkezetet. Ajánlott alátéteket használni ahhoz, hogy a csavaranyák ne hatoljanak az anyagba, mivel ez a szigetelő fellazulását vonja maga után.
A - Szigetelő | B - Puha anyagból készült tartóoszlop (fa, műanyag, stb.) | C - Kemény anyagból készült tartóoszlop (fém, beton, stb.) | D - M6-os csavaranya | E - Alátét.
Más módszerek az M6-os szárral rendelkező szigetelők rögzítésére
A fent említett, alapvető rögzítési módszeren kívül még két említésre méltó lehetőség áll rendelkezésre az M6-os szárral rendelkező szigetelők számára.
A. A tartószerkezet menetelése, majd a szigetelő csavaranyával való rögzítése
Ez a módszer könnyűszerrel alkalmazható, ha a tartóoszlop anyaga kemény és legalább 3 mm vastag. Az M6-os meneteléshez egy 4,8 mm-es fúróval kell előfúrni a tartóoszlopot (6 × 8 / 10 = 4,8), majd M6-os menetfúróval kialakítani a csavarmenetet. A rögzítéshez a szigetelőre rá kell hajtani egy 6-os csavaranyát, a szigetelőt az oszlopba kell hajtani kb. 6 mm mélyen, majd a csavaranyával le kell szorítani.
B. A szigetelő szerelése csövekre, zárt szelvényekre
Ez a módszer akkor alkalmazható, ha a tartóoszlop zárt szelvény, viszont a szigetelő rövid (mivel nem létezik hosszú kapu- vagy sarokszigetelő). A módszer lényege a két csavaranyás felfogatás, egy-egy csavaranya a zárt szelvény belső és külső falán rögzíti a szigetelőt.
A zárt szelvényen teljesen átmenő, M6-os lyukat kell fúrni, ezt követően a hátsó lyukat akkorára kell növelni, hogy egy 10-es csőkulcs átférjen rajta. A szigetelőre előzetesen rá kell hajtani egy csavaranyát, ezután rögzíthető a második, zárt szelvény belsejében levő csavaranyával.
Kapu
A meglévő kapukra szerelendő villanypásztor rendszer megtervezése és kivitelezése figyelmet igényel. Alapvetően a kapu minden elemére különálló vezetékrendszert kell építeni, ahhoz, hogy a kapu továbbra is gond nélkül működjön. Ezeket a vezetékrendszereket össze kell kötni flexibilis vezetékekkel (termékkódok: 0176 és 0111) a galvanikus kapcsolat létrehozásához.
Egy általános kapu a következő elemekből áll:
A - Nagy kapu.
B - Kis kapu.
C - Villanypásztor vezeték.
D - Összekötések, amelyek biztosítják a különálló sorok villamosítását. Erre a célra a villanypásztor vezetéket kell használni.
E - Összekötések, amelyek biztosítják a különálló elemek villamosítását. Erre a célra magasfeszültségű flexibilis kábelt kell használni, amelyet a kapu nyitott állapotában kell felszerelni, a megfelelő kábelhossz kimérésének érdekében. Termékkód: 0176.
F - Föld alatti magasfeszültségű kábel, amelynek vastag szigetelése van, ezáltal az elektromos impulzusok vesztesége kizárt. Ha a kerítés további részei nem képeznek zárt rendszert, a föld alatti összekötés kötelező. Termékkód: 0111.
G - Sarokszigetelő. Fém tartószerkezetekre M6-os metrikus lábbal rendelkező alkalmas (0165), fából készült tartószerkezeteknek pedig a facsavaros típus: 0106.
H - Csatlakozók. Termékkódok: 0109 2-4 mm-es zsinórnak, 0119 4-6 mm-es kötélnek.
I - Figyelmeztető tábla, termékkód: product #0067. A kapura szerelt zsinórokat feltétlenül figyelmeztető táblákkal kell ellátni a nem kívánt, véletlen áramütések elkerülése érdekében.
Ez a konstrukció a legmegfelelőbb kényelem és használhatóság szempontjából (annak ellenére, hogy kissé drágábbak hozzá az alkatrészek és körülményesebb az összeszerelése), mivel a vezetékrendszer együtt mozog a kapuval, tehát a kapu nyitása-csukása nem igényel különösebb odafigyelést.
Párhuzamos kapu
A villanypásztor rendszer kapuja egyszerűbb módon is megépíthető akár párhuzamosan a meglévő kapuval, ha biztosítva van az a feltétel, hogy a vezetékek nem érintkeznek a fizikai kapu elemeivel.
Ez a konstrukció egyszerű, de csakis olyan kapuk esetében használható, amelyeken ritkábban kelnek át, mivel a nyitás-csukás elég körülményes folyamat. Továbbá, ha a kerítés többi részei nem képeznek zárt áramkört, a nyitva tartás alatt a kerítés egy részében megszűnik az áramellátás.
2. Építmények védelme villanypásztor rendszerrel
Egy villanypásztor rendszer akár meglévő építményre is szerelhető, főleg a vadállatok elleni védelem céljából.
Az ajtókra szerelt vezetékrendszerek különálló elemek, akárcsak a kapuk esetében, ezeket az elemeket flexibilis vezetékekkel össze kell kötni.
Mivel az építmények oldalai rendszerint sík felületek, itt nincs feltétlenül szükség hosszú szigetelőkre. A facsavaros szigetelők használata ajánlott – fából készült falak esetében ezek direkt behajthatók (előfúrni azért szükséges), a tégla-, vagy betonfalak esetében tiplikbe kell csavarni a szigetelőket.
Hozzászólások
Nálunk készült egy 150 cm-es elválasztó kerítés zártszelvény keretben betonacélhálóval kutyapanzióban lévő kutyák számára. Vannak azonban renitensek, akik lépcsőként használva átmásznak a kerítésen. Ezért szertnék a tetejére villanypásztort elhelyezni. De ezt olyan magasságban kellene telepíteni, hogy mi azért a kapunk keresztül tudjunk közlekdni. Megoldható ez, és ha igen hogyan?
Az Ön hozzászólása