Létezik egy pár technika, ami a villanypásztor rendszerek építése során egyáltalán nem ajánlott. Ebben a bejegyzésben felhívjuk a figyelmet ezekre és biztos megoldásokat javasolunk a helyettük.
Tilos a vezeték csomózása!
Gyakran előforduló hiba a villanypásztor vezeték csomózása csatlakoztatás, vagy meghosszabbítás céljából. A csomó nem biztosít kellő galvanikus kapcsolatot, mivel kis felületű az érintkezés. Vigyázat, a vezeték aránylag kevés fémszálat tartalmaz, ezek kis eséllyel érintkeznek egy csomón belül, továbbá az érintkezésük nem időtálló, rövid időn belül tovább romlik a galvanikus kapcsolat.
Használjon csatlakozókat a villanypásztor vezeték meghosszabbítására, csatlakoztatására. Ezek a csatlakozók aránylag nagy felületen érintkeznek a vezetékkel, ezen kívül galvanizált bevonattal rendelkeznek, így időtállók is.
Tilos a vezeték felcsavarása a szigetelőkre!
Súlyos hiba a vezeték rácsavarása a szigetelőre azon célból, hogy a vezeték feszességét biztosítsuk. Sajnos a várakozással ellentétben a végeredmény hosszú távon épp az ellenkezője...
A vezeték minden esetben könnyen kell áthaladjon a szigetelőn, íme azok a feltételek, amelyek ezáltal teljesülnek:
A vezeték feszessége egyszerűen beállítható az egyik végpontból.
Abban az esetben, ha egy állat, vagy mezőgazdasági gép a vezetékbe ütközik, a vezeték kellő rugalmassággal rendelkezik ahhoz, hogy ne szakadjon el. Ha a vezeték fel van csavarva a szigetelőre, a kerítés szegmenseinek rugalmassága minimális, így a vezetékkel való ütközés az oszlopokat, szigetelőket és vezetéket egyaránt súlyosan károsítja.
Nedves, esős időben, vagy a hajnali nedvességben a feltekert villanypásztor vezeték-tömeg áthúzhat a szigetelőt tartó oszlopra, ezáltal a rendszer hatékonysága jelentősen csökken.
Tilos a gyűrűs szigetelők használata a sarkoknál, vagy végpontoknál!
A sarkoknál, vagy végpontoknál használt gyűrűs szigetelő idővel eltörik. Továbbá, a sarkoknál alkalmazott gyűrűs szigetelő nem ad kellő rugalmasságot a vezetéknek (a vezetés feszítése több erőfeszítést igényel).
A villanypásztor vezetéke csakis a szigetelőkkel érintkezhet!
Ha a villanypásztor vezetéke különféle tereptárgyakkal (növényzet, fák, falak) érintkezik, az impulzusok energiája jelentősen csökken, főleg nedves, esős időben. Figyeljen a következőkre:
Ne érintkezzen a vezeték a növényzettel (fű, bokrok, fatörzsek, stb.). Habár ezek rossz elektromos vezetőnek számítanak, a magaszfeszültség esetében más a helyzet – a bennük levő nedvesség által kellőképpen vezetik az elektromosságot ahhoz, hogy a rendszer hatékonyságát csökkentsék.
Ne érintkezzen a vezeték épületekkel, oszlopokkal, stb. Nedves időben minden tereptárgy kellő elektromos vezetőképességgel rendelkezik a rendszer hatékonyságának csökkentéséhez.
A villanypásztor vezetéke ne haladjon el más elektromos vezetékhez közel! A magasfeszültség könnyűszerrel tönkretesz minden olyan készüléket, berendezést, ami kis feszültséggel (230 V, 12 V, stb.) működik!
Ne csatlakoztassa a villanypásztor rendszer földelését más rendszerekhez!
A villanypásztor készüléknek feltétlenül különálló földelése kell legyen! Semmilyen esetben se csatlakoztassa a villanypásztor rendszer földelését már meglévő földeléshez, mivel bármilyen érintkezési probléma akár a villanypásztor készülékben, akár a meglévő rendszer földelésében magasfeszültséget juttathat a hálózatra csatlakoztatott készülékekbe (rádió, tv, háztartási készülékek, számítógép, stb.).
Mindig alkalmazza a célnak megfelelő szigetelőt!
Tilos házilag készített szigetelőket használni. A villanypásztor rendszerek számára speciális kialakítású szigetelők kaphatók, elérhető áron. Íme ezeknek a szigetelőknek a tulajdonságai:
Fokozott szigetelőképességű műanyag, amely biztosítja a magasfeszültség átütés nélküli szigetelését.
UV-rezisztens műanyag, amely huzamosabb ideig (évekig) állhat a napon.
Speciális forma az esőcseppek levezetésére.
Előnyös ár – a házi készítésű szigetelők által spórolt pénzt rendszerint kamatostól fizeti vissza a gazda az elszabadult állatok, vagy a tönkretett termény által.
Egyáltalán nem ajánlott a teljes rendszert csupán gyűrűs szigetelőkkel felépíteni. Ha pl. a vezeték irányváltása legalább 15-30 fokos szögben folytatódik, már sarokszigetelőt kell alkalmazni. A végpontoknál szintén sarokszigetelőre van szükség.
A kapuk kialakításához a gyűrűs szigetelők túlságosan gyengék, ebben az esetben csakis a kapuszigetelők a megfelelők.
Hozzászólások
Első lépésként ajánlom ellenőrizni a villanypásztor készüléket szabadon, kerítés és földelés nélkül. Az ellenőrzéshez célszerű egy villanypásztor tesztert használni (https://www.agroelectro.hu/hu/termek/teszter-1-6-kv). Ha a készülék megfelelően működik akkor a kerítés ellenőrzése a következő lépés. Az esetek többségében a növényzet okoz rövidzárlatot a rendszerben és ez okból kifolyólag nem ráz megfelelően a kerítés.
Ez a hibajelenség előfordulhat:
1. Ha a készülék magasfeszültségű kimenete nincs galvanikusan leválasztva a táp részről. Főként házi gyártmányú készülékeknél.
2. A készülék földelése össze van kötve a villanyhálózat földelésével.
3. A villanypásztor vezeték hozzáér vagy túl közel halad el a villanyhálozathoz kapcsolt bármilyen kábelhez. Ügyelni kell, hogy legalább 10 cm-es távolságot kell tartani a karámvezeték és más elektromos rendszerek vezetékei között.
Általában két okból szokott rázni a földelés:
1. Abban az esetben ha fordítva lett bekötve a készülék, tehát a földelés helyére a karám és a karám helyére a földelés.
2. Abban az esetben ha gyenge a földelés és rövidzárlat van a rendszerben, tehát a karámvezeték hozzáér a növényzethez, vagy meg van csavarva a szigetelőkön.
A készülék táplálását ajánlom leellenőrízni. A piros LED csak akkor gyúl ki ha a készüléknek tápfeszültsége 10.5 V alá esik. Ez esetben a készülék nem is tud működni.
Ha a villanypásztor készüléken is világít a zöld LED de kattogó hangot nem ad ki akkor a készülék van meghibásodva. Kérem vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon a +36 20 984 8038 -as telefonszámon, hogy a lehető leghamarabb megoldhassuk a problémát.
Ajánlom, hogy próbálja ki a készüléket egy 12 V-os akkumulátorral táplálni. Amennyiben így működik azt jelenti, hogy a hálózati adapter hibásodott meg. Ha akkumulátorral táplálva sem generálja az impulzusokat akkor keressen minket telefonon, hogy tudjunk egyeztetni egy címet ahonnan elvehessük a hibás készüléket. +36 20 984 8038
Házi gyártmányú villanypásztor készülékem vezeték nélkül tesztelve 10 000 v-on működik, szikraköz között szépen szikrázik.
Vezeték csatlakoztatása után a teszter nem jelez feszültséget, érintésre épp hogy bizserget. 220-ról üzemeltetem.
Mi lehetett a hiba?
Tisztelettel Keresztes Ferenc!
1. A rendszer valahol leföldel és a rövidzárlat miatt nem ráz a kerítés. Ez a leggyakoribb hiba amivel találkozunk. Kell gondoskoni, hogy a villanypásztor vezeték csak a szigetelőkkel érintkezzen és semmi mással. Tilos megtekerni a szigetelőn a zsinort. A sarkpontokhoz és kapukhoz odavaló szigetelőket kell használni. A csatlakozásoknál tilos csomózni, odavaló csatlakozóelemeket kell használni.
2. Amennyiben a kerítés hossza több mint 2-3 km elófordulhat, hogy a klasszikus szikraközes készülék nenergiája nem elegendő és azért nem rás a kerítés.
Az Ön hozzászólása