A feszültségesés a vezetékben általános fizikai jelenség. A villanypásztor vezetékei sem kivételek ez alól, s mivel jelentős elektromos ellenállásuk van, a kerítés készüléktől távolabbi pontjain kisebb feszültség mérhető.
A villanypásztor készülék kb. másodpercenként magasfeszültségű impulzusokat bocsát ki, ez a működésének az alapelve. Ezeknek az impulzusoknak a feszültsége 6.000-10.000 V, a készülék típusától függően. Továbbá, az impulzusok fontos paramétere az impulzusenergia, amit Joule-ban fejeznek ki. Az impulzusok feszültsége és energiája határozza meg együttesen a villanypásztor hatékonyságát. A vezeték ellenállása miatt az impulzusok feszültsége és energiája egyaránt csökken, tehát a kerítés maximális hossza korlátozott a vezeték ellenállásának függvényében.
Az elektromos ellenállás
Az elektromos ellenállás egy Ohm/méterben (Ω/m) kifejezett mennyiség, minél kisebb az értéke, annál kisebb a feszültségesés a vezetékben.
A fémszálakat tartalmazó, többnyire műanyag szálakból álló villanypásztor vezetékek ellenállása általában 0,1 és 15 Ω/m között változik. Minél kisebb az Ω/m értéke, annál alkalmasabb a vezeték hosszú kerítés kialakítására. A kis ellenállású vezeték 0,1-1 Ω/m, a közepes ellenállású 1-5 Ω/m, a nagy ellenállású pedig 5-15 Ω/m.
A kerítés maximális hossza
A villanypásztor alapvető működése a magasfeszültségű impulzusok (2.000...10.000 V) által okozott kellemetlen áramütés. A kerítést alkotó vezetékben tovaszállított elektromos energia feszültsége arányosan csökken a távolsággal és a vezeték ellenállásával, így a nagy ellenállású vezetékkel épített kerítés távoli pontjain annyira lecsökkenhet a feszültség, hogy kevésbé, vagy egyáltalán nem lesz hatékony a villanypásztor működése. A megfelelő működéshez legalább 2.000 V kell legyen a vezetékben.
A rövid (100-200 m hosszú) kerítések esetében megfelelnek a nagyobb ellenállású (ezáltal olcsóbb) vezetékek is, de a hosszú (1 km+) kerítéseket kizárólag alacsony ellenállású vezetékből kell megépíteni.
A vezeték ellenállása tehát meghatározza, hogy maximálisan milyen hosszú kerítést lehet vele építeni. Ezt a paramétert megtalálja a vezeték címkéjén, leírásában, általában „maximális kerítéshossz” néven.
Példák:
Egy 0,4 Ω/m ellenállású vezetékkel max. 10.000 m hosszú kerítés építhető.
Egy 7 Ω/m ellenállású vezetékkel csupán 500 m hosszú kerítés építhető.
Habár a nagy ellenállású vezeték hátrányos, a rövid, többsoros kerítések esetében egyáltalán nem számottevő a feszültségesés, tehát nem általános szabály feltétlenül kis ellenállású vezeték beszerzésére törekedni.
Párhuzamos kötés = hosszabb kerítés
Ha a kerítés több párhuzamos vezetékből áll, az kedvező az elektromos ellenállás csökkentése szempontjából. Két, vagy több párhuzamos vezeték alkalmazása esetében a gyártó által ajánlott maximális kerítéshossz megduplázható. Ahhoz, hogy a rendszer hatékony maradjon, a párhuzamos vezetékeket legalább 100 méterenként össze kell kötni.
A feszültség mérése
A villanypásztor vezetékében levő feszültséget nem lehet "ránézésre", vagy "érintéssel" megállapítani. A feszültség értékének ismeretéhez speciális villanypásztor-tesztert kell használni. A rendszer helyes működéséhez a vezetékben legalább 2.000 V-nak kell lennie a kerítés készüléktől távoli részeiben.
Hozzászólások
Az Ön hozzászólása