A villanypásztorrendszer kimondottan az állatok kordában tartására, vagy távol tartására alkalmas építmény. Megkülönböztetjük az ideiglenes és permanens kialakítású rendszereket — a permanens rendszereket hosszú távú (több éves) használatra szánjuk, míg az ideiglenes rendszerek csupán hetekig, vagy hónapokig kell működjenek egy adott helyszínen.
A villanypásztorrendszer vezetékeibe elektromos impulzusokat vezetünk egy magasfeszültségű impulzusgenerátor által. Az impulzusok rövidek, periódusuk egy másodperc körüli, feszültségük 6000...10000 V. A magasfeszültségű vezeték érintése az egészségre ugyan nem káros, de rendkívül kellemetlen érzéssel és félelemkeltéssel társul, így az állatok rövid időn belül megtanulják a vezetékektől való tisztes távolságtartást.
A. Villanypásztor készülék
Speciális elektronikát tartalmazó készülék, amely rövid, kb. másodperces periódusú, magasfeszültségű impulzusokat generál. A készülék fontos paramétere a tárolt energia, amelyet Joule-ban fejeznek ki. A kis méretű (1-2 km hosszú), kerítések működtetéséhez 1-2 Joule energiájú készülékre van szükség, hosszabb kerítések számára már 4-7 Joule energiájú készülék szükséges.
B. Táplálás
A készülék táplálása 12 V-os egyenárammal, kétféle módon oldható meg: 230/12 V-os hálózati adapterrel, vagy pedig a hálózati áramellátástól távolabbi helyeken 12 V-os autóakkumulátorral. Egy teljesen feltöltött autóakkumulátorral több, mint egy hétig képes működni a rendszer. Az akkumulátor töltése megoldható napelemes rendszerrel.
C. Földelés
A villanypásztorrendszerek elengedhetetlen eleme a földelés. Ezen keresztül zárul az áramkör a vezeték érintése esetén. A villanypásztor tulajdonképpeni működésének meghatározó alkotóeleme, ezért kiemelten fontos a minősége.
Földelés gyanánt egy galvanizált, legalább 1 m hosszú fémrudat kell a földbe sulykolni. Két-három kilométernél hosszabb kerítések esetében több, métereként elhelyezett földelés létrehozása ajánlott.
A földelést közvetlenül a villanypásztor készülék közelében ajánlott létrehozni. A legalkalmasabb hely a földelés számára egy árnyékos, nyirkos hely.
D. Oszlop, karó
Fából, vagy fémből készült szerkezeti elemek, amelyekre a vezetéket tartó szigetelőket lehet szerelni. Esetenként a már meglévő oszlopok, vagy egyéb szerkezeti elemek is felhasználhatók a szigetelők rögzítésére. A kerítés végpontjait, kapuit, illetve sarkait alkotó karók, oszlopok földben való rögzítése szilárd kell legyen, ellenkező esetben a vezeték feszessége idővel csökken.
E. Szigetelő
A vezeték tartását és a tartószerkezettől való szigetelését biztosítja. A vezeték bármilyen nemű érintkezése a tartóelemekkel, növényzettel, stb. a rendszer hatékonyságának jelentős csökkenését vonja maga után. A magasfeszültségű impulzusokat jól vezeti a növényzet! Nedves, esős időben pedig a nemfémes tartóelemek is jó vezetővé válhatnak, ezért a speciális, villanypásztor vezetékek számára kialakított szigetelők alkalmazása elengedhetetlen.
F. Villanypásztor vezeték
Fémszálakat tartalmazó zsinór, kötél, vagy szalag. A legmegfelelőbb típus kiválasztása több paraméter figyelembevételével, főként a kordában/távol tartott állat fajtája szerint történik:
Láthatóság: a zsinór kevésbé, a kötél jobban, a szalag pedig kitűnően látható.
Szakítószilárdság: háziállatok számára 100 kg alatti, vadállatok számára pedig 100 kg feletti szakítószilárdsággal rendelkező vezeték ajánlott.
Elektromos ellenállás: Ohm per méterben (Ω/m) kifejezett mennyiség, minél kisebb az értéke, annál kisebb a feszültségesés a vezetékben — ez főként a hosszabb kerítések esetében fontos.
Maximális kerítéshossz: az elektromos ellenállás függvényében a gyártó ajánl egy maximális kerítéshosszúságot amellyel a villanypásztor rendszer még elfogadhatóan működik. Ha több vezetéksorból áll a kerítés, a gyártó által ajánlott érték megduplázható.
G. Sarok-, vagy végpontszigetelő
Erősebb szigetelő, amelyet a kerítés sarkainál és végpontjainál kell alkalmazni, egyrészt a kialakítása, másrészt pedig a kellő szilárdsága miatt.
H. Figyelmeztető tábla
A rendszer közutak, ösvények mellett elhaladó vezetékeit 5-20 m-es közönként figyelmeztető táblákkal kell ellátni.
I. Kapucsatlakozó
Speciális csatlakozópáros, amely a vezeték és kapuelemek közti jó galvanikus kapcsolatot biztosítja.
J. Kapuszigetelő
Horoggal ellátott szigetelő, amelyhez egyik oldalon a kerítés vezetékét, a másik oldalon pedig a kaput képező vezetéket, vagy rugót lehet rögzíteni.
K. Kapufogantyú
Horoggal ellátott, jól szigetelő markolat, amely a kapuk kialakításához elengedhetetlen. A belsejében rugó található, amely biztosítja a vezeték kellő feszességét.
L. Rugó
Hosszúra nyújtható rugó, amivel tartós, gyakran használható kaput lehet kialakítani.
M. Csatlakozó
Elengedhetetlen építőelem, amellyel a vezeték toldását, végpontban való rögzítését, vagy egyéb elemekhez való csatlakoztatását lehet megoldani.
Figyelem, a vezeték bogozása, csavarással való toldása, vagy csatlakoztatása tilos, mivel így nem alakul ki megfelelő minőségű galvanikus kapcsolat!
A vezeték végpontjain is ajánlatos csatlakozókat alkalmazni, ugyanis ezek fellazításával utólag könnyűszerrel korrigálható a vezeték feszessége.
Hozzászólások
- A karámvezetékhez hozzáérő növényzeteket el kell távolítani.
- Csatlakozásokat, toldásokat csak erre a célra gyártott csatlakozóelemekkel kell megvalósítani és nem csomózással.
- A villanypásztor vezeték elektromos ellenállása 0,5 Ohm/m alatt kellene legyen, ezt az értéket a csomagoláson találja.
- A villanypásztor vezeték sehol ne legyen megcsavarva a szigetelőn.
- A villanypásztor vezetékben ne legyenek megszakadozva a vezetőszálak.
- A földelés legalább 1m mélyen legyen beverve a földbe és föltétlen horganyzott vagy galvanizált anyagból legyen gyártva.
Tipikusan ezen problémák egyike vagy összesége szokta a karámfeszültség esését eredményezni.
Az Ön hozzászólása